Kuchyň jako součást domácích křižovatek

Kuchyň jako součást domácích křižovatek

19. 1. 2012, 12:00

Často hovoříme o tom, že naše domovy se otevřely, kuchyně se spojují s obývacími prostory a vytvářejí jednotný komunikační prostor rodiny. Zapomínáme však, že takové uspořádání znali naši předkové po celá minulá staletí.

Kuchyňská linka by měla ladit s prostorem

Objevujeme Ameriku, když tvrdíme, že jsme vynalezli obýváky spojené s kuchyní a s kuchyňskými linkami. Celé generace vyrůstaly v jedné místnosti, kde se spalo, pracovalo a vařilo jídlo. Nebyla zde kuchyňská linka, babičky tu však měly pece a sporáky.

Místo pece kuchyňská linka

V novostavbách už téměř nenajdeme samostatné kuchyně a samostatné jídelny, komunikační prostor rodiny se dnes soustředí v místě, kde se spojuje zábava, komunikace rodinných příslušníků a rovněž příprava jídla. Stejně jako se dříve vysedávalo kolem pece a krbu, tak se dnes setkávají lidé u jídla a v místě, kde vzniká.

Kuchyňská linka proto ztratila svůj ryze praktický účel, ale jsou na ni kladeny stejné designové požadavky jako na obývací stěnu, sedačku, nebo policovou knihovnu. Kuchyňská linka musí současně sloužit, být praktická, ale i ladit s obytným prostorem.

Plánujte společně

Proto se vyplácí sestavovat kuchyňský a obytný prostor najednou. Kuchyňskou linku lze koupit dopředu, může být po praktické stránce dokonalá, ale časem možná nezapadne do celkového vyznění domova. Vyplatí se proto investovat čas i peníze do realizace celého prostoru. Dekory nábytku a kuchyňské linky lze dnes bez problému sjednotit, existují doslova stovky vzorů, které vyhovují jak pro vzhled kuchyňské linky, tak pro vzhled dalších částí bytu. Zajímavým prvkem může i být sladění pracovní desky kuchyňské linky s podlahou kuchyně a případné navázání tohoto designu na obývací pokoj.

Pohled z kuchyně do obýváku a z obýváku do kuchyně by neměl v pozorovateli vyvolávat rušivý dojem, že vlastně sdílí dvě různé místnosti, ale naopak jen jednu z jeho částí. A že je i jejich součástí.elnar.czDalší informace o kuchyních naleznete na našem domovském webu elnar.cz.
Zobrazení: 107040 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 4