Kuchyňská linka - praktický pomocník

Kuchyňská linka - praktický pomocník

24. 1. 2012, 11:13

Kuchyňská linka je pro řadu hospodyněk a hospodářů neodmyslitelnou součástí vybavení jedné z nejdůležitějších místností v domě či bytě - kuchyně. Málokdo ale ví, jak se kuchyňská linka vyvíjela.

Jaké jsou nabídky kuchyní na trhu?

Současný trh nabízí řadu typů kuchyňských linek a také řadu rozmanitých designových provedení tohoto zařízení. Jak si ale správně vybrat kuchyňskou linku ?

Historie kuchyňské linky

Kuchyňská linka je, jak jsem již psala v úvodu k tomuto článku, neodmyslitelnou součástí vybavení moderní domácnosti. Historie kuchyňské linky se začala psát již ve středověku, kdy v domech existovaly prostory kolem ohniště vybavené kuchyňským náčiním. Za předchůdce kuchyňské linky můžeme považovat také antické kamenné odkládací plochy, které byly součástí kuchyňského vybavení městských domů. Kuchyňská linka, jak ji známe dnes, však vznikla až v 18. a19. století, kdy začaly být kuchyně vybavovány nábytkem, například sekretáři a příborníky, které se těšily zvláštní oblibě, a na významu nabyla rovněž truhla jako úložný prostor pro potraviny. Právě různé sestavy těchto výše zmíněných kusů nábytku se staly základem kuchyňské linky, jak ji známe v současnosti.

Složení sestavy nábytku v kuchyni

V moderní době je sestava nábytku složená ze skříní, skříněk, dřezu, plynového či elektrického sporáku, popřípadě i pracovní desky a myčky na nádobí, jak můžeme definovat pojem kuchyňská linka, již samozřejmostí. Jak si ale správně vybrat kuchyňskou linku z takového množství, jaké se v kamenných i internetových obchodech nabízí?

Kuchyňská linka

Především je třeba dbát na to, aby kuchyňská linka měla správné rozměry. Máte-li kuchyni o rozměru kolem tří metrů čtverečních, nepořizujte si moderní kuchyňskou linku větších rozměrů. Raději volte, je-li to možné, menší rozměry. Z vlastní zkušenosti vím, že natěsnat velkou moderní kuchyňskou linku do malé kuchyně je téměř neřešitelný problém. Přebývající skříňky pak zbytečně zabírají úložný prostor, jestliže pro ně nemáte jiné využití.

Úložné prostory v kuchyni

Dalším úskalím může být omezená kapacita úložného prostoru na nádobí (lze vyřešit košem na špinavé nádobí nebo dvěma myčkami, z nichž je jedna určena pro odebírání čistého a druhá pro ukládání špinavého nádobí). Zbývá zodpovědět poslední otázku, a to, jaké jsou nejžhavější trendy posledních několika let. Módní jsou chromované kuchyňské linky, z barev černá, bílá, šedá a pastelové barvy. Do módy se rovněž dostává dřevo kombinované s kovem, z hlediska estetiky je však důležitá prostorová kompozice a účelnost kuchyňské linky.


Další články na téma kuchyňských linek

Kuchyňská linka
Kuchyňská linka praktický pomocník


elnar.czDalší informace o kuchyních naleznete na našem domovském webu elnar.cz.
Zobrazení: 127149 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 6