Obklady kuchyní

Obklady kuchyní

19. 1. 2012, 11:58

Každý, kdo někdy něco dělal v kuchyni, ví, že i při sebevětší opatrnosti nelze ubránit tomu, aby se nějaká nečistota (a někdy třeba i část výborného kuchařského výtvoru) neocitla nechtěně mimo kuchyňské nádobí nebo mimo výlevku dřezu.

Obklady podlah a stěn

Zatímco podlahu v kuchyni si už od počátku stěží dovedeme představit bez omyvatelných dlaždic nebo linolea či stíratelné plovoucí podlahy, stěny kuchyně obvykle obkládáme (nezařizujeme-li kuchyň zcela nově) až tehdy, když zjistíme, že stěny kuchyně kolem sporáku nebo dřezu už jsou trvale znečistěny a pomoci by mohlo jedině nové vymalování a i to by nemělo dlouhého trvání.

Druhy obkladů

K obkladům stěn kuchyní, zejména v blízkosti pracovních ploch, se po dobrých zkušenostech s obkládáním stěn koupelen, začalo používat keramických obkládacích kachlíků. U velkých kuchyní se proto uplatnily i klasické větší obkladačky o rozměrech cca 10 x 15 cm nebo i rozměrnější. Pro malé kuchyně nebo jen pro kuchyňské kouty se více hodí menší čtvercové kachličky o straně cca 10 cm.

Použití mozaiky

V dnešní době je možné koupit již hotovou mozaiku z malých cca 3 x 3 cm velikých kachliček, nebo si ji můžete sestavit sami podle své představivosti a schopností. Obložení stěny mozaikou se provádí stejnou technologií jako u klasických obkládacích kachlíků. Jak pro mozaiku, tak i pro výše zmíněné obkladačky existují dekorační dlaždice, které se zabudovávají mezi ostatní kachlíky.

Praktické rady

Obložení stěn zvládne dnes i průměrně zručný člověk, český kutil se zlatými ručičkami by s tím neměl mít žádné větší problémy. V kuchyni se doporučuje obložit celou plochu stěn mezi horními a dolními kuchyňskými skřínkami, případně i boční stěny a plochy nad sporákem a volnými pracovními plochami nejméně do výše postavy tak, aby případné vystříknutí (či nedejbože menší exploze) nezasáhla neobloženou plochu. Obložit kachličkami celou kuchyň je sice praktické, ale nehezké. Barva použitých kachlíků či jejich barevná kombinace by měla ladit s kuchyňskou linkou i s barvou neobložených stěn.elnar.czDalší informace o kuchyních naleznete na našem domovském webu elnar.cz.
Zobrazení: 156371 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 0