Rohové kuchyně

Rohové kuchyně

20. 1. 2012, 15:41

Dlouhé roky jsme byli zvyklí na jednoduchou kuchyňskou linku, umístěnou podél jedné stěny. Teprve poslední roky přinesly do našich domácností i jiná řešení rozmístění kuchyňského nábytku a spotřebičů

Kuchyně nejen podle písmen abecedy

Kuchyňské linky s orientací do tvaru písmena L, doplnily kuchyně ve tvaru písmene U, ale nejnovějším módním trendem je použití varného ostrůvku odděleně mimo zvolený tvar kuchyně. Přesto zůstávají rohové kuchyně, tedy ty ve tvaru písmena L, na českém trhu stále těmi nejoblíbenějšími. Může za to především náš konzervativní přístup k představě o podobě kuchyně

Třebaže je mnohými odbornými studiemi prokázáno, že je pro kuchaře a jeho pohodlnou práci nejvhodnější umístění varné jednotky v otevřeném prostoru, tedy onen varný ostrůvek, v českých domácnostech se tak oblíbeným stále ještě nestal.

Kuchyně už není podřadný kout bytu

Jakoby v nás přetrvávalo jakési přesvědčení z minulosti, že kuchyně je jen zbytečným koutem bytu, který je nejlepší držet mimo pohledy slušných lidí. Alespoň takovým dojmem mohou působit mnohé uzounké „nudle“ českých kuchyní v panelákové zástavbě sídlišť českých měst ze šedesátých let. V moderní české domácnosti sice kuchyně opustily temné úzké kouty s malým oknem, ale do skutečně velkého prostoru je umisťujeme stále ještě minimálně. Především v bytech jim stále patří prostory poměrně stísněné.

Okno v kuchyni nezbytností

O tom, že je okno v kuchyni důležité už z hlediska správného větrání, snad už, i v době výkonných digestoří, nikdo nepochybuje. Ale stále ještě se zapomíná, že okno je důležité i pro dobrý pocit kuchaře nebo kuchařky. Umístění pracovního pultu s dřezem pod oknem s výhledem na zahradu, kde si hrají děti, naštěstí už není jen výjevem z amerického filmu z konce padesátých let. Podobnou koncepci volí stále více stavebníků při projektování nových rodinných domů, třebaže to vyžaduje větší nároky na instalaci rozvodů vodym odpadu, elektřiny nebo i plynu.elnar.czDalší informace o kuchyních naleznete na našem domovském webu elnar.cz.
Zobrazení: 180914 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 0